8.2.2020 GAALASSA PALKITUT

Kuvia palkituista löydät täältä.

Päijät-Hämeen Urheilugaala 8.2.2020

Valinnat vuoden 2019 urheilutekopalkintojen saajiksi:

1. Elämänura: Hannu ”Hanski” Nurminen, Lahden Ahkera

2. Vuoden urheilija: Juhani Tyrväinen, Jääkiekko, Kiekkoreipas

3. Vuoden urheiluseura: Sysmän Voimistelijat

4.  Vuoden valmentaja: Jarmo Ahokas, keilailu, Keilaseura Bay

5. Vuoden vammaisurheilija: Pinja Ekström, Yleisurheilu (100-400 metrin juoksu), Lahden Ahkera

6. Vuoden lupaava tyttöurheilija / tyttöjoukkue: 
Sofia Mittentag (synt. 2002), salibandy, Pelicans SB
Liikuntakeskus Pajulahden 500 € stipendi       

7. Vuoden lupaava poikaurheilija / poikajoukkue:
Sami Pajari, ralliautoilu, Heinolan Urheiluautoilijat, 
Vierumäen 500 € stipendi, palkinnon noutaa: Samin kaveri Matias Sillanpää

Jesse Ahokas, keilailu, Keilaseura Bay, 
ESS:n 500 € stipendi

8. Vuoden liikunta- ja urheiluteko: 
Vääksyn Kanava Parkrun -tapahtuman vapaaehtoiset

9. Erikoispalkintoluokka (Seurasydän -teemalla):                  
Hannu Kuisma, Pelicans SB, Pelicans                                        
Pirjo ja Olavi ”Opa” Lehtinen, Lahden Kaleva / uinti           
Lahden Kortteliliiga                                                                         
Timo Javanainen, Padasjoki                                                       
Pekka Kuosa, Orimattilan Pedot                                               
Pertti Mäkinen, Hartolan Voima                                               
Hannu Sireni, Sysmän Sisu                                                          

Veikkauksen Jokeri -palkinto 500€: 
Minna Kauppi, Lahden Suunnistajat -37
Minna luovuttaa 500€ stipendin eteenpäin Asikkalan Raikkaan suunnistusjaostolle

Jääkiekkoliiton Hämeen alueen elämänura-palkinto: 
Reijo Loukiainen, Pelicans                

Liikkuva koulu: Junior Pelicans ry               

Vuoden Akatemia -urheilija (PHUrA): 
Vili Kopra, Trap-ampuja, Orimattilan Seudun Urheiluampujat

SLA:n Elämme Ajassa -olosuhdepalkinto: Orimattilan kaupunki

Kuntien omat vuoden liikuntateko -palkinnot (kunnat valitsevat itse)
Asikkala: Asikkalan Raikkaan suunnistusjaosto
Heinola: Jääkiekkovalmentaja Jukka Varmanen
Hollola: Jukola Games
Kärkölä: Pararatsastaja ja yleisurheilija Lilli Vehmas
Orimattila: Erkko-lukion urheilulinjan käynnistäminen
Padasjoki: Maakesken kylä ry
Sysmä: voimailija Laura Koskenniemi