AIEMPIEN VUOSIEN URHEILUTEKOPALKINTOJEN SAAJAT

2019

1. Elämänura: Hannu ”Hanski” Nurminen, Lahden Ahkera
2. Vuoden urheilija: Juhani Tyrväinen, Jääkiekko, Kiekkoreipas
3. Vuoden urheiluseura: Sysmän Voimistelijat
4.  Vuoden valmentaja: Jarmo Ahokas, keilailu, Keilaseura Bay
5. Vuoden vammaisurheilija: Pinja Ekström, Yleisurheilu (100-400 metrin juoksu), Lahden Ahkera
6. Vuoden lupaava tyttöurheilija / tyttöjoukkue: Sofia Mittentag (synt. 2002), salibandy, Pelicans SB, Liikuntakeskus Pajulahden 500 € stipendi   
7. Vuoden lupaava poikaurheilija / poikajoukkue:
Sami Pajari, ralliautoilu, Heinolan Urheiluautoilijat, Vierumäen 500 € stipendi, palkinnon noutaa: Samin kaveri Matias Sillanpää
Jesse Ahokas, keilailu, Keilaseura Bay, ESS:n 500 € stipendi
8. Vuoden liikunta- ja urheiluteko: Vääksyn Kanava Parkrun -tapahtuman vapaaehtoiset
9. Erikoispalkintoluokka (Seurasydän -teemalla):
Hannu Kuisma, Pelicans SB, Pelicans                                        
Pirjo ja Olavi ”Opa” Lehtinen, Lahden Kaleva / uinti           
Lahden Kortteliliiga                                                                         
Timo Javanainen, Padasjoki                                                       
Pekka Kuosa, Orimattilan Pedot                                               
Pertti Mäkinen, Hartolan Voima                                               
Hannu Sireni, Sysmän Sisu                                                          

Veikkauksen Jokeri -palkinto 500€: Minna Kauppi, Lahden Suunnistajat -37
Minna luovuttaa 500€ stipendin eteenpäin Asikkalan Raikkaan suunnistusjaostolle
Jääkiekkoliiton Hämeen alueen elämänura-palkinto: Reijo Loukiainen, Pelicans                
Liikkuva koulu/ päiväkoti: Junior Pelicans ry               
Vuoden Akatemia -urheilija (PHUrA): Vili Kopra, Trap-ampuja, Orimattilan Seudun Urheiluampujat
SLA:n Elämme Ajassa -olosuhdepalkinto: Orimattilan kaupunki

Kuntien omat vuoden liikuntateko -palkinnot (kunnat valitsevat itse)
Asikkala: Asikkalan Raikkaan suunnistusjaosto
Heinola: Jääkiekkovalmentaja Jukka Varmanen
Hollola: Jukola Games
Kärkölä: Pararatsastaja ja yleisurheilija Lilli Vehmas
Orimattila: Erkko-lukion urheilulinjan käynnistäminen
Padasjoki: Maakesken kylä ry
Sysmä: voimailija Laura Koskenniemi