Vuosien 2003-2017 palkitut

2018

 

Vuoden urheilija

Valtteri Bottas
Formula 1-sarja, Lahden FK

 

 

Vuoden valmentaja

Arttu Mannelin
Koripallo, Lahti Basketball

 

 

Vuoden vammaisurheilija

Yrjö Jääskeläinen
Curling, Curling Club Lahti

 

 

Vuoden veteraaniurheilija

Alpo Virtanen
Maastohiihto
Edustanut aiemmin Pertunmaan Ponnistajia
Nykyään edustaa Hyvinkään Hiihtoseuraa

 

 

Vuoden lupaava tyttöurheilija

Aino Kuljukka
Yleisurheilu / kestävyysjuoksu, Lahden Ahkera

 

 

Vuoden lupaava poikaurheilija

Wilho Hautala
Yleisurheilu / kestävyysjuoksu, Lahden Ahkera

 

 

Vuoden nuori joukkue

LASB B-juniorit
Salibandy

 

 

Vuoden liikuttaja

Ravintola Lokin Marko Leinonen ja Lahden Järvimatkailun Jukka Riikonen
Vesijärven luistelurata

 

 

Vuoden lastenliikuttaja

Orimattilan urheiluseurojen kesäliikunta

 

 

Vuoden viestintäteko 

Padasjoen kunta, vapaa-aikatoimi
Unelmat Liikkeelle 52 teemaviikkoa

 

 

Elämänura

Matti Haapoja

Lahden Hiihtoseura

 

 

Vuoden urheiluseura

Lcs Panthers ry

 

 

KUNTAPALKINNOT

 

Asikkala

Asikkalan Raikas ry;n, Asikkalan Voimistelu ry:n, Vesivehmaan Vire ry:n sekä Kalkkisten Kataja ry:n liikuntahankkeet 

 

Heinola

Union Plaani

 

Kärkölä

Järvelän Jäppärä ry

 

Sysmä

Sysmän Vahvin -voimailukisa

 

Orimattila

Kesäliikuntaa Orimattilassa -kesäliikuntakerho

 

VALTAKUNNALLISET JA MUUT ALUEELLISET TUNNUSTUKSET

 

Jääkiekkoliiton aluepalkinto

Kari Eloranta

 

Päijät-Hämeen Urheiluakatemian Akatemiaurheilija-palkinto

Taru Kuoppa 

Jousiammunta , Lahden Vasama

 

Veikkauksen Jokeri-palkinto 500€

Vesa Törnroos 

Lahden Ampumaseura

 

Liikkuva-koulu -tunnustus

Orimattilan Jymy

 

Gasumin ja Olympiakomitean Sinettiseuratunnustus laadukkaasta työstä 1000 €

FC Reipas

 

2017

Valinnat vuoden 2017 urheilutekopalkintojen saajiksi:

1. Vuoden urheilija: Valtteri Bottas, Formula 1-sarja, Lahden FK

2. Vuoden valmentaja:

Arttu Mannelin, Koripallo, Lahti Basketball

3. Vuoden vammaisurheilija:

Yrjö Jääskeläinen, Curling, Curling Club Lahti

 

4. Vuoden veteraaniurheilija

Alpo Virtanen, Maastohiihto, Edustanut aiemmin Pertunmaan Ponnistajia
Nykyään edustaa Hyvinkään Hiihtoseuraa

,

5. Vuoden lupaava tyttöurheilija

Aino Kuljukka, Yleisurheilu / kestävyysjuoksu, Lahden Ahkera

 

6. Vuoden lupaava poikaurheilija

Wilho Hautala, Yleisurheilu / kestävyysjuoksu, Lahden Ahkera

 

7. Vuoden nuori joukkue

LASB B-juniorit, Salibandy

 

8. Vuoden liikuttaja

Ravintola Lokin Marko Leinonen ja Järvimatkailun Jukka Riikonen
Vesijärven luistelurata

 

9. Vuoden lastenliikuttaja

Orimattilan urheiluseurojen kesäliikunta

 

10. Vuoden viestintäteko 

Padasjoen kunta, vapaa-aikatoimi, Unelmat Liikkeelle 52 teemaviikkoa

 

11. Elämänura

Matti Haapoja, Lahden Hiihtoseura

 

12. Vuoden urheiluseura

Lcs Panthers ry

 

KUNTAPALKINNOT

Asikkala: Asikkalan Raikas ry;n, Asikkalan Voimistelu ry:n, Vesivehmaan Vire ry:n sekä Kalkkisten Kataja ry:n liikuntahankkeet
Heinola: Union Plaani
Kärkölä: Järvelän Jäppärä ry
Sysmä: Sysmän Vahvin -voimailukisa
Orimattila: Kesäliikuntaa Orimattilassa -kesäliikuntakerho

VALTAKUNNALLISET JA MUUT ALUEELLISET TUNNUSTUKSET

Jääkiekkoliiton aluepalkinto: Kari Eloranta
Päijät-Hämeen Urheiluakatemian Akatemiaurheilija-palkinto: Taru Kuoppa, Jousiammunta , Lahden Vasama
Veikkauksen Jokeri-palkinto 500€: Vesa Törnroos, Lahden Ampumaseura
Liikkuva-koulu -tunnustus: Orimattilan Jymy
Gasumin ja Olympiakomitean Sinettiseuratunnustus laadukkaasta työstä 1000 €: FC Reipas

 

2016

1. Vuoden urheilija: Kristiina Mäkelä, Kolmiloikka, Orimattilan Jymy                                                 

2.  Vuoden valmentaja: Seppo Aaltonen, Judo, Lahden Judoseura   

3. Huomionosoitus elämäntyöstä: Urpo Lampinen, Jalkapallo, FC Kuusysi

4. Vuoden urheiluseura: Päijät-Hämeen Salibandyseura

5. Vuoden vammaisurheilija: Miika Honkanen, Maalipallo, Näpäjä

6. Vuoden veteraaniurheilija: Aarne Koponen, Maastohiihto, Orimattilan Jymy

7. Vuoden lupaava tyttöurheilija                     (ESS:n stipendi 500€)
Rebecca Immonen, Maastohiihto, Nastolan Naseva

8. Vuoden lupaava poikaurheilija                   (Vierrumäen stipendi 500€)
Aleksi Virtanen, Nyrkkeily, Lahden Kaleva

9. Vuoden nuori joukkue                                     (Pajulahden stipendi 500€)
Delizia, Team Gym, Viipurin Reipas

10. Vuoden liikuttaja: Wellamo opisto

11. Vuoden lastenliikuttaja: Asikkalan Liikuntapalvelut

12. Vuoden viestintäteko: (Viipurin) Reippaan 125-vuotisjuhlavuoden viestintä ja juhlatapahtumat

MUUT PALKINNOT:

13. Sinettiseuran kannustuspalkinto             (VALO / Gasumin stipendi 1000€)
Lahden Ahkera                          

14. Jokeri –palkinto                  (VALO / Veikkauksen stipendi 500€)
Palkinto myönnetään Marko Jantuselle
Marko lahjoittaa 500 euron Jokeri-palkintorahan eteenpäin HC Giants Akatemian nuorten urheilijoiden kehitystyöhön.

15. Akatemiaurheilija –palkinto: Vesa Tönroos, trap-ammunta, Lahden Ampumaseura

Kuntapalkinnot:

16. Asikkala: Koko Asikkala Golfaa –hanke

17. Heinola: Minni Leppänen, BMX racing -pyöräily, Retkikunta Racing

18. Hollola: Perhe Kainulainen

19. Kärkölä: petanqueseura Riemukaari ry:n

20. Lahti: Tessa Kakkonen, thainyrkkeily, Lahti Thaiboxing Club

21. Orimattila: 36. Kuivannon Kymppi -tapahtuma

22. Padasjoki: Padasjoen Moottoriurheilijat ry:n ”24 tuntia enduroa”-hyväntekeväisyystapahtuma

23. Sysmä: Sysmän SISUkkaat Soutajat

 

2015

1. Vuoden urheilija: Satu Mäkelä-Nummela, Orimattilan Seudun Urheiluampujat, ammunta trap
2.  Vuoden valmentaja: Ari Palve, Lahden Uimaseura ry, uinti
3. Vuoden vammaisurheilija: Matti Hämäläinen, Vesisamoilijat, melonta
4. Vuoden veteraaniurheilija: Pirkko Tahvanainen, Hollolan Urheilijat, suunnistus
5. Vuoden lupaava tyttöurheilija: Anna Backman, Kanava Golf, golf
6. Vuoden lupaava poikaurheilija: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera, Kreikkalais-roomalainen paini
7. Vuoden nuori joukkue: Namika Lahti Juniorit 96-joukkue, koripallo
8. Vuoden liikuttaja: LAMK Sports, Lahden Ammattikorkeakoulun opiskelijaliikunnan kehittämistoiminta
9. Vuoden lastenliikuttaja: Sysmän Joulupolku -tapahtuma
10. Vuoden viestintäteko (jaettiin kahdelle eri toimijalle): Lahti Basketball ja Lahti Basketball Movie 2015 ja Heinolan NMKY:n kannatuslaulu ja Jengi Heinolasta –video
11. Elämänura: Erkki Salminen, Lahti Bowling, keilailu
12. Vuoden urheiluseura: Kiekkoreipas ry, jääkiekko
13. Jokeri –palkinto (VALO / Veikkauksen stipendi 500€): Aino-Kaisa Saarinen, maastohiihto
Minna Kauppi, suunnistus, Petri Pasanen, jalkapallo
Yllä mainitut urheilijat ohjaavat 500 euron Jokeri-palkintorahan SBG Lahden kehitysvammaisten Unified –koripallojoukkueelle.

Vuoden akatemiaurheilija: Katri Kakko, Lahden Judoseura, judo
Suomen Liikunnan Ammattilaisten Elämme Ajassa –palkinto: Asikkalan kunta, liikuntapalvelut

KUNTIEN VUODEN URHEILUTEKOPALKINNOT (kunnat ovat tehneet valinnat itse):
Heinola: SB Heinolan B-pojat
Hollola: Arto Korhonen
Nastola: Kirsti Pälli
Lahti: pyöräsuunnistaja Miska Tervala, karateka Atte Kukkula, ringette-pelaaja Niina Piiroinen sekä thainyrkkeilijä Sanni Nurminen, painija Arvi Savolainen, jääkiekkoilijat Emil Larni, Sebastian Repo, Miska Siikonen, Eetu Sopanen
Orimattilan Käkelän Hiihdot
Padasjoen Päijät-Rasti ry ja seuran järjestämät SM-kilpailut
Sysmä: Hannu Jokinen

 

2014

Vuoden urheilija: Mikko Ilonen, Lahden Golf
Vuoden valmentaja: Kari Korhonen, Lahden Kaleva, nyrkkeily
Huomionosoitus elämäntyöstä: Pirjo ja Hannu Backman, Kausalan Yritys
Vuoden vammaisurheilija: Valtteri Kalliomäki, Orimattilan Jymy, yleisurheilu
Vuoden veteraaniurheilija: Jouni Tenhu, LahtiSport+35, yleisurheilu
Lupaava tyttöurheilija: Vaula Vekkeli, Lahden Uimaseura
Lupaava poikaurheilija: Jesse Nykänen, Lahden Atomi, painonnosto
Vuoden nuori joukkue: Topi Taimisto, Verneri Suhonen ja Frans Vainikka, Hollolan Urheilijat -46, maastohiihto
Vuoden lastenliikuttaja: Lasten Finlandia-hiihto ja Talviolympialaiset, Lahden Hiihtoseura
Vuoden liikuttaja: Lahden Kortteliliiga
Vuoden viestintäteko: Vesi&Veneily-julkaisu, Lahden Purjehdusseura
Valo ry:n ja Veikkauksen lahjoittama maakunnallinen Jokeri-palkinto: FC Lahti
Päijät-Hämeen Urheiluakatemia/Vuoden Akatemiaurheilija: Jenni Kangas, keihäänheitto

Kuntien Urheiluteko-palkinnot:
Asikkala: juniorijalkapalloseura FC Asikkala
Heinola: Heinolan NMKY, koripallobuumi
Hollola: Hollolan Urheilijat -46, suunnistusjaosto, SM-sprinttikilpailuiden järjestäminen
Lahti: FC Lahti, Veikkausliigan pronssi ja Euroopan liigan karsintoihin pääsy
Nastola: Navettapojat 10v. juhlaturnaus
Orimattila: Orimattilan Judoseura, Judo Nordic 2014 järjestelyt
Padasjoki: Padasjoen Yritys, jalkapallojaosto, junioritoiminta
Sysmä: Hannu Siren, Sysmän Sisu 

2013

Vuoden urheilija: Valtteri Bottas, Lahden Formula K-kerho, Williams
Vuoden valmentaja: Jari Larinto, Lahden Hiihtoseura
Huomionosoitus elämäntyöstä: Hannu Silvennoinen, Heinolan Moottorikerho
Vuoden vammaisurheilija: Sami Korhonen, lumikenkäjuoksu
Vuoden veteraaniurheilija: Esa Kiuru, Hartolan Voima
Lupaava tyttöurheilija: Heta Tuuri, Lahden Ahkera
Lupaava poikaurheilija: Joel Mero, FC Lahti -> Borussia Mönchengladbach
Vuoden nuori joukkue: Lahti Predatorsin 16-vuotiaiden lacrossejoukkue
Vuoden lastenliikuttaja: Korttelikiekko-projekti, Kiekkoreipas ja HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulun Vierumäen yksikkö
Vuoden liikuttaja: voimistelutapahtuma Sun Lahti 2013
Vuoden viestintäteko: rap-artisti Brädi ja video Kotona
Valo ry:n ja Veikkauksen lahjoittama Päijät-Hämeen Jokeri-palkinto: juoksija, satusetä Wilson Kirwa
SLA Elämme ajassa: Joutsan vapaa-aikatoimi
Päijät-Hämeen Urheiluakatemia: Jaana Sundberg

Kuntien Urheiluteko-palkinnot:
Asikkala: lentopallon harrastesarja
Heinola: frisbeegolfseura Lords of Disc Golf
Hollola: Esko Saari, Hollolan Urheilijat
Kärkölä: Kärkölän Kisa-Veikot 70v.
Nastola: Sari Hahl
Orimattila: Nuorten 14-15-vuotiaiden yleisurheilun SM-kilpailut, Orimattilan Jymy
Padasjoki: Padasjoen kirkonkylän kyläyhdistyksen frisbeegolf-hanke
Sysmä: Ilkka Hörkkö, Bandy Boys -88
Lahti: Mikko Ilonen

2012

Vuoden urheilija: Minna Kauppi, Asikkalan Raikas
Vuoden valmentaja: Kai Suikkanen, Pelicans
Huomionosoitus elämäntyöstä: Arto Pasanen, Lahden Ahkera
Maakunnan Pohjola-palkinto: Lahden Purjehdusseura
Vuoden vammaisurheilija: Katja Heikkinen, Näpäjä
Vuoden lupaava tyttöurheilija: Jenni Salo, Vesisamoilijat
Vuoden lupaava poikaurheilija: Joni Kolari, Lahden Karate 
Vuoden nuori joukkue: Namika Lahti Juniorit, B-pojat
Vuoden lastenliikuttaja: Päivähoitoyksikkö Lilliputti-Annitanni
Vuoden liikuttaja: Hämeen Rykmentti
Vuoden viestintäteko: www.lahtiliikkuu.fi

Kuntien Urheiluteko-palkinnot:
Heinola: Heinolassa Jyrää - Heinolan kaupungin terveysliikuntahanke
Hollola: Jukka Lehtinen
Myrskylä: Myrskylän Myrsky 90 v.
Nastola: Seppo Anttila
Sysmä: Kaarina Linna, Sysmän Voimistelijat

2011

Vuoden Urheilija: Minna Kauppi, Asikkalan Raikas
Vuoden Valmentaja: Tommi Kautonen, FC Lahti
Huomionosoitus elämäntyöstä: Heino Avikainen, Asikalan Raikas, Lahden Suunnistajat -37
Maakunnan Pohjola-palkinto: Kiekkoreipas
Vuoden lupaava tyttöurheilija: Anniina Ala-Seppälä, Lahden Uimaseura
Vuoden lupaava poikaurheilija: Teemu Väliahdet, Vesisamoilijat
Vuoden nuori joukkue: FC Reippaan A-juniorit
Vuoden urheilu- tai liikuntateko: Vesisamoilijat
Vuoden terveysliikuttaja: Orimattilan iltarastit, Rastivarsat
Vuoden lastenliikuttaja: Lasten Leikki ja Liikunta ry

Kuntien Urheiluteko-palkinnot:
Asikkala: Vääksyn kansainvälinen moniottelu, Asikkalan Raikas
Heinola: Tero Ijäs
Lahti: Markus Malin
Orimattila: Petri Marjamäki, Orimattilan Pedot
Padasjoki: Padasjoen Yritys
Sysmä: Veikko Lahtinen

2010
·         Vuoden lupaava tyttöurheilija: Melina Heikkinen, Heinolan Isku
·         Vuoden lupaava poikaurheilija: Mikko Lehtovuori, Lahden Golf
·         Vuoden nuori joukkue: Salpiksen C-tytöt/lentopallo
·         Vuoden liikuntateko: Pajulahti-halli, Liikuntakeskus Pajulahti
·         Vuoden terveysliikuttaja: Matti Rantala
·         Vuoden lasten liikuttaja: Jyrängön koulu, Heinola 

2009

·         Vuoden lupaava tyttöurheilija: Kristiina Mäkelä, Orimattilan Jymy

·         Vuoden lupaava poikaurheilija: Mika Kantele, Hollolan Urheilijat - 46

·         Vuoden nuori joukkue: B-juniorit, FCReipas

·         Vuoden liikuntateko: Veteraanien yleisurheilun MM-kisat, Lahden Ahkera

·         Vuoden terveysliikuttaja: Kunnon Nainen, Lahden Ahkera

·         Vuoden lasten liikuttaja: Lahti Soccer, FCReipas

 

2008

·         Vuoden lupaava tyttöurheilija: Julia Kykkänen, Lahden Hiihtoseura

·         Vuoden lupaava poikaurheilija: Ville Hukkanen, Lahden Kaleva

·         Vuoden liikuntateko: Melontamuseo, Vesisamoilijat

·         Vuoden terveysliikuttaja: Kuivannon Kymppi, Kuivannon maamiesseura

·         Vuoden lasten liikuttaja: Liikuntamatka ala-asteikäisille, Pelicans

 

2007 

·         Vuoden lupaava tyttöurheilija: Pauliina Polet, Vesisamoilijat

·         Vuoden lupaava poikaurheilija: Ville Larinto, Lahden Hiihtoseura

·         Vuoden liikuntateko: Power Cup, Kimmo Volley + Salpis

·         Vuoden terveysliikuttaja: Vesisamoilijoiden iltamelonnat

·         Vuoden lasten liikuttaja: Lahden Uimaseuran Vesiralli

 

2006 

·         Vuoden lupaava tyttöurheilija: Pinja Piira, Hollolan Urheilijat – 46

·         Vuoden lupaava poikaurheilija: Jesse Louhelainen, Lahden Ampumaseura

·         Vuoden nuori joukkue: Orimattilan Jymyn B-tyttöjen koripallojoukkue

·         Vuoden liikuntateko: Finlandiahiihto

·         Vuoden terveysliikuttaja: Lahden Kortteliliiga

·         Vuoden lasten liikuttaja: FCKuusysin ja FCReippaan jalkapallokoulut

 

2005 

·         Vuoden lupaava tyttöurheilija: Anniina Virtanen, Lahden Judoseura

·         Vuoden lupaava poikaurheilija: Marko Nieminen, Lahden Hiihtoseura

·         Vuoden nuori joukkue: K-4 tytöt 18 v. , Vesisamoilijat

·         Vuoden liikuntateko: Lahden alueen iltarastien järjestäjät

·         Vuoden terveysliikuttaja: Artjärven kunta/Postilaatikkopyöräily

·         Vuoden lasten liikuttaja: Viestikarnevaalit/Lahden Ahkera , Etelä- Suomen Sanomat

 

2004 

·         Vuoden lupaava tyttöurheilija: Noora Pesola

·         Vuoden lupaava poikaurheilija: Olli Pekkala

·         Vuoden nuori joukkue: Lahden NMKY/A-nuoret-koripallo

·         Vuoden liikuntateko: Koripallon pääsiäisturnaus/Lahden NMKY

·         Vuoden terveysliikuttaja: Lahden kaupungin laturyhmä

·         Vuoden lasten liikuttaja: Lasten Talviolympialaiset/Lahden Hiihtoseura

 

2003 

·         Vuoden lupaava tyttöurheilija: Emma Laine

·         Vuoden lupaava poikaurheilija: Ville Taulo

·         Vuoden nuori joukkue: FC Kuusysi/ A-nuoret

·         Vuoden liikuntateko: Lahden NMKY/Ala-asteiden Korisliiga 

·         Vuoden terveysliikuttaja: Kärkölän Parei Rami – KKI-hanke

·         Vuoden lasten liikuttaja: Heinolan kaupunki/ Kunnossa Pienestä Pitäen