Liikuntafoorumi 2027 saapuu Vierumäelle – Vaikuta foorumin ohjelmaan!
28.9.2026
Suomen liikunta-alan ykköstapahtuma ja merkittävin kohtaamispaikka, Kansallinen liikuntafoorumi järjestetään seuraavan kerran Suomen Urheiluopistolla, Vierumäellä loka-marraskuussa 2027.
Liikuntafoorumi kokoaa jälleen liikkumisen, liikunnan, urheilun edistämisestä kiinnostuneet toimijat yhteen keskustelemaan alan tulevaisuudesta, ajankohtaisista ilmiöistä ja ratkaisuista. Luvassa on jälleen paljon uusinta tietoa liikunnasta, huippu-puhujia ja tärkeitä kollegojen kohtaamisia. Liikuntafoorumin 2027 tarkempi ajankohta ilmoitetaan myöhemmin.
Vuoden 2027 foorumissa on myös aihetta moneen juhlaan. Itsenäinen Suomi täyttää 110 vuotta, Vierumäen Urheiluopisto saavuttaa 100 vuoden iän, ja tapahtuman paikallinen järjestäjäkumppani, Päijät-Hämeen Liikunta ja Urheilu ry, viettää 30-vuotisjuhlavuottaan.
Millaisen Liikuntafoorumin 2027 Sinä haluat nähdä?
Liikuntafoorumi on valtakunnallinen keskustelu- ja vuorovaikutusareena, jossa käsitellään alan kannalta merkittävimpiä ja ajankohtaisimpia kysymyksiä.
Nyt Sinulla on mahdollisuus vaikuttaa siihen, mistä Vierumäellä vuonna 2027 keskustellaan.
Liikuntafoorumin järjestäjät keräävät liikunta-alan toimijoilta näkemyksiä tapahtuman ohjelman suunnittelun tueksi. Kyselyssä voi ehdottaa esimerkiksi foorumin teemaa, kiinnostavia puhujia ja puheenvuoroja sekä uusia tapoja osallistamiseen ja verkostoitumiseen. Vastaa kyselyyn täällä.
Kyselyyn vastaaminen vie noin viisi minuuttia. Vastausaika kyselyyn päättyy 7.10.2026.
Lisätietoa:
erityisasiantuntija Vilja Prinkey
valtion liikuntaneuvosto, opetus- ja kulttuuriministeriö
sähköposti: vilja.prinkey@gov.fi tai puhelin: 029 533 0087
Liikuntafoorumin järjestävät yhteistyössä valtion liikuntaneuvosto, opetus- ja kulttuuriministeriö, Suomen Olympiakomitea, Suomen Paralympiakomitea, Suomen Kuntaliitto, Yle, Urheiluopistot ry ja Suomen Liikunnan Alueet ry. Vuoden 2027 foorumin paikallisena järjestäjäkumppani toimii Päijät-Hämeen Liikunta ja Urheilu ry (PHLU).

.png)