Päijät-Hämeen Urheilutekopalkinnot 2020 jaettu

3.6.2021

Koronatilanteesta johtuen Päijät-Hämeen Urheilugaala jouduttiin perumaan alkuvuodesta, mutta torstai-iltana 3. kesäkuuta  Lahden Urheilukeskuksessa järjestettiin pienimuotoisempi palkitsemistilaisuus, jossa jaettiin palkintoja yhdeksälle ansioituneelle henkilölle ja yhteisölle.

Palkittavien joukosta löytyi tänäkin vuonna niin nykyisiä ja entisiä huippu-urheilijoita, tulevaisuuden urheilutähtiä, menestyneitä valmentajia kuin aktiivisia seuratoimijoitakin.

Tunnetuin nimi palkittavien joukossa oli Lahdesta jalkapallomaailman huipulle aikanaan ponnistanut ja helmikuussa 50 vuotta täyttänyt Jari Litmanen. Litmaselle myönnetään Respect -tunnustuspalkinto. Palkintoon liittyvän Etelä-Suomen Sanomien 500 euron stipendin Jari lahjoittaa eteenpäin FC Reippaan juniorityöhön. Jarin puolesta palkinnon ja stipendin kävi paikan päällä noutamassa FC Reippaan puheenjohtaja Harri Metsänen.

Vuoden 2020 urheilijaksi valittiin Orimattilan Seudun Urheiluampujien Marika Salmi. Marika saavutti vuonna 2020 mm. neljännen ja kuudennen sijan trap-ammunnan maailmancupin osakilpailuissa. Lisäksi Marika valittiin Suomen Ampumaurheiluliiton vuoden ampumaurheilijaksi sekä Urheilutoimittajain Liiton Lajien parhaaksi ampumaurheilijaksi 2020.

Vuoden valmentajaksi valittiin painivalmentaja Tapio Lattu, joka on niittänyt mainetta mm. olympiapaikan lunastaneen Arvi Savolaisen valmentajana. 

Vuoden urheiluseurapalkinnon sai Lahti Basketball Juniorit. Basketball Juniorit, joka saavutti Tähtiseura-merkin vuoden 2020 päätteeksi. Seuran toimintaa ja käytäntöjä on siis onnistuttu kehittämään haastavasta koronavuodesta huolimatta. Lisäksi seuran eri-ikäluokkien joukkueet ovat menestyneet hienosti kilpakentillä ja seura myös laajentui perustaessaan U19 tyttöjen kilparyhmän alaisuuteensa, yhdistämällä Heinolan, Orimattilan ja Lahden parhaat pelaajat samaan paikkaan.

Palkintoja jaettiin tällä kertaa yhdeksässä eri kategoriassa. Osaa perinteisistä palkinnoista kuten kuntien ja lajiliittojen omia palkintoja ei tällä kertaa jaettu.

Myös yksi eniten tunteita herättävistä palkinnoista eli Elämänurapalkinto jäi tänä vuonna jakamatta. Mikäli gaala voidaan järjestää alkuvuodesta 2022 normaaliin tapaan, tullaan siellä jakamaan Elämänurapalkinto poikkeuksellisesti kahdelle eri taholle.

Yleisöllä on voinut ehdottaa palkittavia pitkin vuotta eri kategorioihin. Valinnat palkittavista teki Päijät-Hämeen Urheilutekopalkintojen valintaraati, jonka jäseninä toimivat Mikael Hoikkala (ESS Urheilutoimitus), Tero Kuorikoski (Liikuntakeskus Pajulahti), Jukka Tiikkaja (Suomen Urheiluopisto, Vierumäki), Johanna Ylinen (Päijät-Hämeen Urheiluakatemia), Arto Virtanen (Päijät-Hämeen Liikunta ja Urheilu)

Lopullisen päätöksen palkittavista vahvistaa vuosittain raadin esitysten pohjalta PHLU:n hallitus.

Seuraavan kerran alueen urheilutekopalkintoja jaetaan Päijät-Hämeen Urheilugaalassa alkuvuodesta 2022. Ykeisö voi jättää ehdotuksia palkittavista marraskuun 2021 loppuun saakka PHLU:n nettisivujen kautta.

Palkinnot jaettiin koronarajoitusten takia ilman yleisöä. Yleisöllä oli mahdollisuus seurata palkitsemisia netistä Teamsin kautta. 

Lista urheiluvuoden 2020 palkittavista:

1. Vuoden Akatemia -urheilija (PHUrA): Jesse Nykänen, painonnosto, Lahden Atomi
2. Vuoden liikunta- ja urheiluteko: Tiirismaan Latu ry, Salpausselän maastoliikuntapolut (Salpausselkä Trails)
3. Vuoden lupaava poikaurheilija / poikajoukkue: Matias Rajaniemi, Pelicans, Jääkiekko (Suomen Urheiluopisto Vierumäki / PHLU Stipendi 500€)
4. Vuoden lupaava tyttöurheilija / tyttöjoukkue: Ilona Mononen, yleisurheilu, Lahden Ahkera (Liikuntakeskus Pajulahti / PHLU Stipendi 500€)
5. Erikoispalkintoluokka, RESPECT -palkinto: Jari Litmanen, jalkapallo, Lahden Reipas (ESS stipendi 500€)
6. Vuoden vammaisurheilija: Samuel Ojala, sähköpyörätuolisalibandy, Lahti
7. Vuoden valmentaja: Tapio Lattu, paini, Lahden Ahkera / Mukkulan Riento
8. Vuoden urheiluseura: Lahti Basketball Juniorit ry, koripallo
9. Vuoden urheilija: Marika Salmi, haulikkoampuja (trap), Orimattilan Seudun Urheiluampujat

Tarkemmat perustelut löytyvät alla olevasta liitteestä.

Lämpimät onnittelut kaikille palkituille!

Lisätietoa: kustaa.ylitalo@phlu.fi, 040 8390 446